MODEL: FM1500-B5 📋 Copied!
Black+Decker 1500W 3-in-1 Meat Mincer/Grinder/Sausage Maker White FM1500-B5 2
Sh350,000.00
1. Return Eligibility
| Colour | White |
| Brand | BLACK+DECKER |
| Material | Plastic |
| Style | Classic |
| Item weight | 3.15 Kilograms |
About this item
- Reverse function
- 5 Grinding Heads
- 1.5kgs/mins
- Type: Meat mincer
| Brand | BLACK+DECKER |
|---|
Related Products
Key Features:
- 758L Capacity: Ample space for a variety of products
- Clear Glass Doors: Excellent visibility and easy access
- Adjustable Shelving: Customizable interior layout
- LED Lighting: Enhanced product display
- Energy-Efficient Design: Reduces operating costs
- Commercial-Grade: Ideal for retail and high-traffic environments
Dimensions
- Unit dimensions without handle (W / D / H): 445 × 468 × 500mm
- Packing dimensions (W / D / H): 465 x 485 x 533mm
- Depth with open door: 880mm
- Net Weight: 13.28kg
- Gross Weight: 14.91kg
- Load capacity: (40HQ) 596pcs
Product dimensions & loadability
- Unit dimensions with-out handle ( W / D / H ) mm: 475*507*862
- Packing dimensions ( W / D / H ) mm: 495*532*890
- Net weight kg: 22
- Gross weight kg: 25
- Depth with open door mm: 973
- Packing weight kg: 3
Power Supply
- Voltage :220-240V
- Frequency:50Hz
- Energy Efficiency Class: A
- Energy consumption (EN153) per 24 h:0.975 kWh / 24 h
- Energy consumption / year:356 kWh / year
Features
- Condenser inside
- Fan motor
- Lock and key
- 2 wired baskets
- Adjustable thermostat
Power Supply
- Voltage: 220-240V
- Frequency: 50Hz
- Energy Efficiency Class: A
- Energy consumption (EN153) per 24 h: 0,688 kWh / 24 h
- Energy consumption / year: 251 kWh / year
- Power input & current: 120W / 0.8A
- Frequency:50Hz
- Energy consumption / year:219 kWh / year