MODEL: KD-55X80K 📋 Copied!
Sh2,932,500.00
1. Return Eligibility
X80K SERIES
All your content was brought to life.
See what makes this TV special.
Picture and sound:
Breathtaking colours make everything so real.
Super 4K resolution, whatever you’re watching.
Hear high-quality sound
What you want to watch all in one place
Just use your voice to control your TV with help from Google
Control your smart home with help from Google
Beautiful design. Made durable. With less virgin plastic.
Less packaging. Less CO2.
Features:
- Experience immersive cinematic content with support for Dolby Vision and Atmos.
- Enhance your gaming experience with exclusive features for the PlayStation®.
- Model year: 2022
- Screen size (inch, measured diagonally): 55" (54.6")
- Stand width (standard position): 41.77 inches (1,061 mm)
- Weight of package carton (gross): 50.7 lb (23 kg)
- Weight of TV without stand: 35.1 lb (15.9 kg)
- VESA® hole pitch (w x h): 11.81 x 11.81 inch (300 x 300 mm)
- Dimension of TV without stand (w x h x d): 48.54 x 28.07 x 2.83 inch (1,233 x 713 x 72 mm)
- Dimension of TV with stand (standard position) (w x h x d): 48.54 x 30.79 x 13.31 inch (1,233 x 782 x 338 mm)
- Weight of TV with stand: 37.1 lb / 16.8 kg
- Dimension of package carton (w x h x d): 53.62 x 32.80 x 6.30 inch (1,362 x 833 x 160 mm)
- Screen size (cm, measured diagonally): 139 cm.
- HDCP: HDCP 2.3 (for HDMI™ 1/2/3/4)
- USB drive format support: FAT16/FAT32/exFAT/NTFS
- Component video (Y/Pb/Pr) input(s): No
- HDMI inputs total: 4 (4 sides)
- Variable refresh rate (VRR): -
- Composite video input(s): 1 (Side, Mini jack)
- RS-232C input(s): 1 (Side)
- Subwoofer output(s): -
- Digital audio output(s): 1 (Side)
- Auto low latency mode (ALLM): Yes (for HDMI™3/4)
- IF (Satellite) input(s): No
- USB HDD recording: No
- HDMI audio return channel (ARC): Yes (eARC/ARC)
- RF (Terrestrial/cable) connection input(s): 1 (Side)
- Headphone output(s): -
- Wi-Fi frequency: 2.4 GHz/5 GHz (for Wi-Fi Direct: 2.4 GHz Only)