MODEL: KD-50X75K 📋 Copied!
Sony Bravia 50″ 4K UHD Smart TV KD-50X75K
Sh2,000,000.00
1. Return Eligibility
Features:
- 50″ 4K LED TV
- X1 4K Processor
- 4K HDR
- Live Colour
- 4K X Reality Pro
- Motion Flow XR200 engine to upscale any source instantly
- Chromecast
- Bluetooth connectivity
- Bass Refelex Speaker
- 3 HDMI in.
- Google TV
- OK Google
- YouTube, Netflix and Prime Video apps
Specifications:
General
- Model: KD-50X75K
- Type: LED
- Warranty: 1 Year
Display
- Size (Diagonal): 50 in
- Screen Resolution: Full HD, 3840 x 2160 pixels
- Refresh Rate: 50 Hz
- View Angle (Horizontal): 178 °
- View Angle (Vertical): 178 °
Physical Design
- Weight (without Stand): 9.8 kg
- Weight (with Stand): 10 kg
Video
- Image Formats Supported: JPEG, PNG , GIF
- Upscaling: Yes
Audio
- Audio Formats Supported: Dolby Audio
- Number Of Speakers: 2
- Total Speaker Output: 20 w
- Output Per Speaker: 10 w
- Other Audio Features: Open Baffle Speaker
Connectivity
- USB Ports: 2
- HDMI Ports: 2 (Side), 1 (Rear)
- Headphone/Speaker Output Ports: 1
Remote Control
- Internet Access In Remote: Yes
Smart TV Features
- Smart TV: Yes
- Wi-Fi: Yes
- Band Support: 2.4GHz/5GHz
- Screen Mirroring/Miracast: Yes
- Bluetooth: Yes
- Storage: 16 GB
- Other Smart Features: Android TV
| TV Platform | Android TV (Google) |
| TV Resolution | Ultra HD (4K) |
| TV Size | 41 – 50 inch |
Related Products
KEY FEATURES
• Hisense Ducted 36000Btu Inverter Air Conditioner.
• Model AUD-36.
• Eco-friendly R410A Gas.
• Cooling and Heating.
• Slim Design – Installed inside low ceiling with 190 mm design.
• Adjustable external static pressure on Ducted System.
• 2 Way Air Intake options – Air intake rear of unit or below the unit.
• Dual Drainage.
• Filter Clean Signal.
• Room Card & Fire Leakage Control.
• Easy Installation.
Features
- Air Purifying System
- High Head Drain Pump
- Auto Changeover
- Low Standby Power
- Auto Restart
- Child Lock Function
- Easy-To-Clean Air Filter
- Two Thermistor Control
- Optimal Air Distribution
- Auto Cleaning
- Quiet Operation
- Healthy Dehumidification
- 4-Way Auto Swing
- Air Purifying System
- High Head Drain Pump
- Auto Changeover
- Low Standby Power
- Auto Restart
- Child Lock Function
- Easy-To-Clean Air Filter
- Two Thermistor Control
- Optimal Air Distribution
- Auto Cleaning
- Quiet Operation
- Healthy Dehumidification
- 4-Way Auto Swing
- Inverter Technology: Available (ensures efficient operation)
- Remote Control: Yes (with various functions including temperature control, timer, etc.)
- Filter Type: Washable dust filter
- Smart Features: May include Wi-Fi connectivity (check specific model)
4 special sleep programs
smart mode
- Wintair By Hisense Essential Series
- Monosplit Wall-Mounted Air Conditioner
- 18000 BTU
- Cass A + Power
- R410a Refrigerant Gas
4 special sleep programs
smart mode
4D Auto Swing
Horizontal and vertical blinds are checked independently.
99 in stock