MODEL: KD-55X75K 📋 Copied!
Sh2,443,750.00
1. Return Eligibility
Feels so real with beautiful colour and contrast
Super 4K resolution, whatever you’re watching
Pure, natural sound without compromise
Just say what you want to see with voice search
Ready to perform in the toughest conditions
- SCREEN SIZE (INCH, MEASURED DIAGONALLY): 55" (54.6")
- STAND WIDTH (STANDARD POSITION): 38" (963 mm)
- WEIGHT OF PACKAGE CARTON (GROSS): 48.5 lb (22 kg)
- WEIGHT OF TV WITHOUT STAND: 30.7 lb (13.9 kg)
- VESA® HOLE PITCH(W X H): 15.75 x 7.88" (400 x 200 mm)
- DIMENSION OF TV WITHOUT STAND (W X H X D): 49 x 28.75 x 3.38" (1,243 x 729 x 84 mm)
- DIMENSION OF TV WITH STAND (STANDARD POSITION) (W X H X D): 49 x 31.13 x 11.5" (1,243 x 790 x 291 mm)
- WEIGHT OF TV WITH STAND: 32 lb (14.5 kg)
- DIMENSION OF PACKAGE CARTON (W X H X D): 53.13 x 33.13 x 6.38" (1,347 x 840 x 160 mm)
- SCREEN SIZE (CM, MEASURED DIAGONALLY): 139 cm
- HDCP: HDCP 2.3 (for HDMI™ 1/2/3)
- USB DRIVE FORMAT SUPPORT: FAT16/FAT32/NTFS
- COMPONENT VIDEO (Y/PB/PR) INPUT(S): No
- HDMI INPUTS TOTAL 3 side
- VARIABLE REFRESH RATE (VRR) -
- COMPOSITE VIDEO INPUT(S): 1 (rear)
- RS-232C INPUT(S): No
- SUBWOOFER OUTPUT(S) -
- DIGITAL AUDIO OUTPUT(S): 1 (rear)
- AUTO LOW LATENCY MODE: (ALLM) -
- IF (SATELLITE) INPUT(S): No
- USB HDD RECORDING: No
- HDMI AUDIO RETURN CHANNEL (ARC): Yes
- RF (TERRESTRIAL/CABLE) CONNECTION INPUT(S) 1 (Side)
- HEADPHONE OUTPUT(S) 1 (Side)
- WI-FI FREQUENCY: 2.4 GHz/5 GHz
- USB PORTS: 2 (Side)
- WI-FI STANDARD Wi-Fi Certified: 802.11a/b/g/n/ac
- CHROMECAST BUILT-IN: Yes
- BRAVIA SYNC (INCLUDING HDMI-CEC): No
- APPLE HOMEKIT: Yes
- AUDIO OUTPUT(S) -
- ETHERNET INPUTS: 1 (rear)
- APPLE AIRPLAY: Yes
- DISPLAY RESOLUTION (H X V, PIXELS): 3840 x 2160
- DISPLAY TYPE: LCD
- BACKLIGHT TYPE: Direct LED
- VIEWING ANGLE (X-WIDE ANGLE) -
- BACKLIGHT DIMMING TYPE: Frame Dimming
- PANEL REFRESH RATE: 60 Hz
- ANTI REFLECTION (X-ANTI REFLECTION) -
- COLOR ENHANCEMENT: Live Color™ Technology
- CONTRAST ENHANCEMENT: Dynamic Contrast Enhancer
- HDR (HIGH DYNAMIC RANGE) COMPATIBILITY: Yes (HDR10, HLG)
- VIDEO SIGNAL SUPPORT HDMI™ signal:1080p (30, 50, 60 Hz), 1080/24p, 1080i (50, 60 Hz), 720p (30, 50, 60 Hz), 720/24p, 576p, 576i 480p, 480i
- CLARITY ENHANCEMENT: 4K X-Reality™ PRO
- PICTURE MODES: Vivid, Standard, Theater, Game, Graphics, Photo, Custom
- PICTURE PROCESSOR: 4K Processor X1™
- MOTION ENHANCER (NATIVE HZ): Motionflow™ XR 240 (native 60 Hz)
- SPEAKER CONFIGURATION:
- Full Range: (Bass Reflex) x 2
- SPEAKER TYPE: Open Baffle Speaker
- AUDIO POWER OUTPUT: 10 W+10 W
- Sound (Processing)
- SOUND MODES -
- VOICE ZOOM -
- DOLBY AUDIO FORMAT SUPPORT: Dolby™ Audio
- DTS AUDIO FORMAT SUPPOR:T No
- FM RADIO: No
- SOUND PROCESSING: No
- CAMERA FUNCTION -
- CAMERA -
- APPLICATION STORE: Yes (Google Play Store)
- ON/OFF TIMER: Yes
- VOICE SEARCH: Yes
- SMART TV: Google TV™
- SLEEP TIMER: Yes
- OPERATING SYSTEM: Android TV™
- INTERNET BROWSER -
- ELECTRONIC PROGRAM GUIDE (EPG): Yes
- BUILT-IN MIC SWITCH -
- CLOSED CAPTIONS (ANALOG/DIGITAL) (Analog): Yes, (Digital)Closed Caption
- ON-BOARD STORAGE (GB): 16 GB 1
- TELETEXT: No
- AUTO CALIBRATION WITH CALMAN® -
- AUTO HDR TONE MAPPING: -
- AUTO GENRE PICTURE MODE: -
- POWER CONSUMPTION (STANDBY MODE) FOR ENERGY STAR: -
- POWER CONSUMPTION (ON MODE) FOR ENERGY STAR: -
- ECO FRIENDLY: -
- POWER CONSUMPTION (IN STANDBY): 0.5 W
- MERCURY CONTENT (MG): 0.0 oz
- DYNAMIC BACKLIGHT CONTROL: Yes
- ENERGY STAR® COMPLIANT: -
- PRESENCE OF LEAD: -
- POWER SAVING MODE/BACK LIGHT OFF MODE: Yes
- POWER REQUIREMENTS (VOLTAGE/FREQUENCY): 60 Hz for UL cUL 50/60 Hz for other, AC 120 V for UL cUL AC 110-240 V for other
- STAND COLOR: Black
- STAND POSITION: -
- REMOTE CONTROL: Standard Remote
- BEZEL COLOR: Black
- BEZEL DESIGN: Narrow Bezel
- STAND DESIGN: Slim Blade Stand
- TV SYSTEM (ANALOG): M
- TV SYSTEM (DIGITAL TERRESTRIAL): ATSC CI+ -
- TUNER CHANNEL COVERAGE (DIGITAL TERRESTRIAL): VHF: 2-13/UHF: 14-69
- NUMBER OF TUNERS (TERRESTRIAL/CABLE): 1(Digital/Analog)
- NUMBER OF TUNERS (SAT): -
- TUNER CHANNEL COVERAGE (DIGITAL CABLE) CATV: 1-135
- TV SYSTEM (DIGITAL CABLE): Clear QAM
- TUNER CHANNEL COVERAGE (ANALOG) VHF: 2-13/UHF: 14-69/CATV: 1-135
- TV SYSTEM (DIGITAL SAT) -
- Audio Description: Audio Key
- SCREEN READER: -
- CLOSED CAPTION: Closed Caption
- TEXT MAGNIFICATION: Yes
- VOICE SEARCH: Yes
- ACCESSIBILITY SHORTCUT: Yes
- Table Top Stand
- Voice Remote Control
- Batteries
- AC power adapter
- AC Power Cord
- Operating Instructions
- Quick Setup Guide
| TV Platform | Android TV (Google) |
| TV Resolution | Ultra HD (4K) |
| TV Size | 51 – 60 inch |
Related Products
KEY FEATURES
• Hisense Ducted 36000Btu Inverter Air Conditioner.
• Model AUD-36.
• Eco-friendly R410A Gas.
• Cooling and Heating.
• Slim Design – Installed inside low ceiling with 190 mm design.
• Adjustable external static pressure on Ducted System.
• 2 Way Air Intake options – Air intake rear of unit or below the unit.
• Dual Drainage.
• Filter Clean Signal.
• Room Card & Fire Leakage Control.
• Easy Installation.
Feature
- Smart running
- Healthy filters
- Easy maintenance
- Non-inverter
38 in stock